Gandrinės, dar vadintos Blovieščiais, Gandrine, Sviestavone – tradicinė gandrų sugrįžimo šventė, švenčiama kovo 25 dieną. Gandrinių papročiai susiję su pavasario darbais, spėjimais apie būsimus orus ir derlių. Gandrinės sutapo ir su bažnytine Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai švente.
Lietuvos liaudies buities muziejuje Gandrinės šiemet švęstos jau trečią kartą. Kadangi renginys vyko anksčiau, kovo 23 dieną, juokauta, jog tai – generalinė tikrųjų Gandrinių repeticija. Šviečiant saulei, į edukacijoms pritaikytą Aukštaitijos regiono užusienio kaimo Mičiūnų sodybą susirinko gausus būrys šventės dalyvių. Džiugu, kad buvo daug mažųjų muziejaus lankytojų.
Edukacijų ir renginių skyriaus muziejininkai papasakojo apie Gandrinių papročius ir pakvietė išsikepti bandelių. Iš ąsočio nusiplovę rankas šaltinio vandeniu, mažieji raitė paukščio formos pyragėlius, įdarė savo kepinukus lašinukais ar cinamonu. Gryčioje taip pat buvo galima pasukti girnas ir sužinoti, kaip seniau buvo gaunami miltai.
Sodybos kieme Gandrinių dalyviai susipažino su įvairių rūšių grūdais, galėjo sudėlioti dėlionę – patarlę apie gandrus arba iš popieriaus atminčiai pasigaminti gandriuką. Šventę kurti padėjo Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos mokinukai, vadovaujami mokytojos Laimutės Juškienės ir folkloro ansamblis „Nedėja“ (vadovė Lorita Kulakauskienė).
Paieškoję paslėptų gandro lauktuvių, visi kartu aplankė pasėlius, apžiūrėjo biteles aviliuose, pamatė, kaip iš beržų tekinama sula, išvydo lauknešėlį – indą, kuriuo nešdavo valgį dirbantiesiems laukuose, patikrino, ar gandralizdyje jau yra šventės kaltininkų.
Norėdami nusipelnyti pavakarių, vaikai vertėsi kūliais, o per gryčios stogą skriejo aulinis batas – kad javai nesupūtų. Vyko viktorina; buvo supažindinta su naujausiu muziejaus leidiniu – knygele „Penkiese po Lietuvą“ ir mobilia aplikacija „Eisva Lietuvon“.
Šventės pabaigoje lankytojai galėjo pasivaišinti šiltomis bandelėms, atsilaužti dar garuojančio, ką tik iš krosnies ištraukto pyrago, užkąsti sūrio su duona ar medumi, atsigerti sulos. Gandrinės paminėtos linksmai ir triukšmingai, kad visus metus būtume sveiki. Net išdužusio lango šukės – dėl laimės. Ir pamatėme, ir sužinojome, ir pabandėme, ir paragavome, ir užuodėme pavasarį!
Beje, Gandrinėse apsilankęs jaunimo būrys smagiai atšventė draugo gimtadienį. Tuos, kas negalėjo sudalyvauti šventėje, kviečiame užsisakyti naują edukacinį užsiėmimą „Kepam gandro bandeles“. O balandžio 22 dieną vėl susitikime tradiciniame Lietuvos liaudies buities muziejaus Velykų renginyje!
Nuotraukos: Rimgaudo Žaltausko. Daugiau nuotraukų rasite čia