Lietuvos etnografijos muziejus (LEM), kartu su medinės architektūros bei kitų etnografinio paveldo ekspozicijomis, puoselėja ir augalų – gėlių darželių, daržų, sodų ir 195 ha Kauno marių regioninio parko gamtos – ekspozicijas.
Natūralios gamtos apsuptyje įkurdintos ekspozicinės sodybos atspindi mūsų senolių gyvenimo darnoje su gamta būdą ir reprezentuoja visų Lietuvos etnografinių regionų sodybų želdinimo tradicijas.
Ekspozicinių sodybų ribas senu papročiu žyminčios lapuočių medžių juostos saugo nuo gamtos stichijų ir teikia atgaivą karštą dieną. Vaismedžių soduose žiedus skleidžia ir vaisius nokina obelys, kriaušės, slyvos, vyšnios. Uogos sirpsta ant kuplių serbentų ir agrastų krūmų. Etnografinių sodybų ekspoziciniuose gėlių darželiuose akis ir širdis džiugina mūsų senelių mylėtos ir puoselėtos spalvingos ir kvapios gėlės, vaistinės ir prieskoninės žolelės. Sodybų daržuose auga pupos, ropės, griežčiai, burokėliai, žirniai ir kitos senolių kasdienio stalo gėrybės. Aukštaitijos etnografinio regiono užusieninio kaimo laukuose varpas nokina rugiai, avižos, miežiai, kviečiai ir siūruoja mėlynžiedžiai linai. Muziejaus bityno bitės dūzgia lankydamos Dzūkijos kaimo laukuose augančių grikių žiedus.
LEM Aukštaitijos sektoriuje Pagirių sodyboje 2019 m. įveista Augalų nacionalinių genetinių išteklių lauko kolekcija pavadinimu Senieji Lietuvos gėlių darželių augalai: kvapnūs, puošnūs, gydantys. Kolekcija sudaryta iš augalų, įtrauktų į augalų nacionalinių genetinių išteklių informacinę sistemą, ir yra skirta auginimui, atnaujinimui ir jų saugojimui ex situ. Tai gerai žinomi ir dažnai sunkiai beatpažįstami ar visai nežinomi Lietuvos paveldo augalai. Kolekcijoje auga 60 vaistinių, prieskoninių ir gražiai žydinčių augalų rūšių bei formų. Tai senųjų Lietuvos sodybų vienmečiai, dvimečiai ir daugiamečiai paveldo augalai. Lauko kolekcijoje tarpsta augalų rūšys atrinktos iš muziejaus ekspozicinių gėlių darželių bei gamtos. Keletas pavyzdžių atkeliavo iš kitų Lietuvos augalų nacionalinių genetinių išteklių kolekcijų. Lietuvos etnografijos muziejuje lankytojams rengiamos edukacijos seniesiems sodybų augalams pažinti.
Lietuvos etnografijos muziejuje yra laikomi ir ūkio gyvūnai – arkliai, ožkos, avys ir karvutė. Siekiama auginti tik lietuviškas veisles, tokias kaip Lietuvos vietinės šiurkščiavilnės avys, Lietuvos vietinės ožkos ir senojo genotipo Lietuvos juodmargė karvutė.
Gausiausia ūkinių gyvūnų banda – arkliai. Tai senojo tipo žemaitukai, stambieji žemaitukai, Lietuvos sunkieji ir trakėnas.
Muziejuje yra teikiamos pasivažinėjimo bei jodinėjimo arkliais paslaugos, jau daug metų gyvuoja jojimo būrelis. Daugiau informacijos rasite čia.
Dirgalio sodyboje, Žemaitijos sektoriuje planuojama įrengti gyvąją naminių paukščių ir ūkio gyvūnų ekspoziciją, kur lankytojai galėtų vienoje vietoje apžiūrėti visus muziejuje laikomus gyvūnus.