KALBA MANE AUGINA…

Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą. (Mikalojus Daukša)


Daugiau

TRYS KARALIAI – SAUSIO 6-OJI. AR ŽINOT, KODĖL IR KAIP PRIEŠ TRIJŲ KARALIŲ ŠVENTĘ KAI KUR DAR IKI ŠIOL ŽENKLINAMOS DURYS?

Atsakymas, mus pasiekęs iš Kauno marių dugno – Rumškių miestelio:
– Ar žinot, vaikai, kodėl mūsų žmonės iš vakaro, prieš Trijų karalių šventę, virš durų ir langų šventinta kreida rašo tris kryželius, Trijų karalių ženklą, o po jais tris raides – K.M.B.?


Daugiau

KALĖDŲ PROGA – GERUMO NEIŠSENKANČIUS ŠULINIUS!

Sveiki, sulaukę elnio devyniaragio, parnešusio „pražystančią saulę“, atnaujinę įžadus šviesai, gerumui ir bendrystei, kurie, tikime, vešėjo prie kiekvieno Kūčių stalo – šeimyninio altoriaus, palikę už besibaigiančių metų slenksčio tamsą, vaidus ir neviltis.


Daugiau

EKSPONATO BYLA: TRADICINIAI KALĖDINIAI ŠIAUDINUKAI IŠ AMERIKOS

Muziejaus kalėdinių žaislų rinkinyje saugomi tradiciniai šiaudinukai, tik jie suverti ne iš šiaudinių, o iš baltų plastikinių vamzdelių. Lietuvos kaime Kalėdų eglutė plačiau paplito XX a. trečiajame dešimtmetyje, tada ją papuošdavo įvairiais namų darbo žaislais, taip pat ir šiaudinukais. Šiaudinukai eglutei buvo tarsi maži šiaudiniai sodai, kuriuos kaimo žmonės kabindavo virš stalo per vestuves, kalendorines šventes.


Daugiau

EKSPONATO BYLA: SPINTA DRABUŽIAMS IŠ ŠILO PAVĖŽUPIO DVARO

1972 m. Lietuvos liaudies buities muziejus įgijo XX a. I pusės spintą drabužiams, kuri stovėjo V. Putvinskio-Pūtvio Šilo Pavėžupio dvare. Apie 1825 m. statyti mediniai dvaro rūmai išgyveno abu pasaulinius karus, tačiau sovietmečiu, 1983 m., buvo sunaikinti gaisro, tarsi siekiant ištrinti V. Putvinskio-Pūtvio atminimą.


Daugiau