Lietuvos etnografijos muziejaus specialistai vasario 29 d. Vilniuje, Medinės architektūros muziejuje surengė seminarą – diskusiją „Dialogo ir sąmoningumo skatinimas siekiant išsaugoti kultūros paveldą”. Renginyje dalyvavo medinio paveldo savininkai, paveldo išsaugojimu suinteresuotų šalių atstovai iš Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, „Fixus mobilus” komandos, Medžio meistrų asociacijos, taip pat paveldo specialistai iš atskirų savivaldybių, universitetų.

Savo patirtimi pasidalinti ir gyvai parodyti įtraukties ir struktūruoto dialogo galimybes maloniai sutiko Lina Šleinotaitė-Kalėdė (sistemų pokyčių fasilitatorė) ir Gabrielė Pimpytė (regeneratyvios ekonomikos fasilitatorė). Diskusijų metu pasidžiaugta, kad paveldosaugos srityje vyksta teigiami pokyčiai:  daugėja žmonių kam ima rūpėti paveldas, didėja sąmoningumas, savininkų įsitraukimas, bendruomenių entuziazmas, žinių sklaida ir kokybė, daugėja finansinių mechanizmų, pagalbos savininkams ir valdytojams, vietose atsiranda gerų pavyzdžių. Paveldą lydi geros emocijos, tvarumo idėjos ir kylanti mada. Išlieka ir neigiama pusė: vis dar gaji baudimo politika, siauras žinybiškumas, akivaizdus finansų ir specialistų trūkumas (meistrų, tyrėjų), paini teisinė sistema, trūksta bendradarbiavimo tarp mokslo ir politikos formuotojų. Konstatuota, kad išlieka didesnė politikų, valdytojų / vystytojų ir suinteresuotų grupių įtraukties, lankstumo derinant interesus, darbų / program / projektų tęstinumo siekiamybė. Diskusijų metu  išreikštas noras, kad paveldo apsaugos srityje atsirastų influencerių ir lobistų.

Projektu „Dialogo ir sąmoningumo skatinimas“ siekiama rasti sprendimą, kaip pagerinti statybos tradicijų ir amatų puoselėjimą, paveldo išsaugojimą bendradarbiaujant įvairioms institucijoms. 2024 metams suplanuoti seminarai įvairiose Lietuvos savivaldybėse. Galima pasidžiaugti, kad Lietuvos etnografijos muziejus tampa institucija, skatinančia prasmingus mainus tarp įvairių su paveldu susijusių organizacijų, institucijų, universitetų ir kitų partnerių atstovų.

Projektą vykdo Lietuvos etnografijos muziejus pagal 2021–2030 metų LR Kultūros ministerijos plėtros programos pažangos priemonę Nr. 08-001-04-06-01 „Tvarių prielaidų ir paskatų aktualizuoti kultūros paveldo vertybes sukūrimas“ veiklą Nr. 3 „Dialogo ir sąmoningumo skatinimas“.