Vaikščiodami po muziejaus miestelį, užsukite į daugiafunkcinio pastato iš Žiežmarių stoginę. Čia eksponuojami seniau gamyboje naudoti labai įdomūs inžinerinio paveldo įrenginiai. Tai Lietuvos ūkyje paplitę, bet dabar jau primiršti daiktai.

Stoginėje stovi ir trys XIX a. pabaigoje pagaminti didžiuliai katilai, kuriuose mirkydavo miežius. Jie buvo naudoti apie 1890 m. Elijašo Rabinovičiaus įkurtoje alaus darykloje Stakliškėse (Prienų r.). Katilus, statinę ir vokišką varinį šaldytuvą alui šaldyti 1999 m. muziejui įgijo ilgametis direktoriaus pavaduotojas informacijai ir muziejininkystei dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas.

Katilai pagaminti iš metalo lakšto, sukniedyti kniedėmis. Darykloje buvo įmūryti į krosnį ir kaitinami. Naudoti iki XX a. 8 dešimtmečio. Skirtingo aukščio – 215 cm, 130 cm ir 117 cm.⠀

E. Rabinovičiaus alaus darykloje buvo nedideliais kiekiais gaminamas šviesus ir tamsus alus. 1932 m. įmonės savininko sūnus gamyklą atnaujino ir išplėtė. Pokario metais alaus darykla buvo perduota Lietuvos vartotojų kooperatyvų sąjungai ir priklausė Stakliškių kooperatyvui. Nuo 1946 m. alaus darykla tapo savarankiška įmone ir buvo pavadinta „Gintaras“. 1960 m. įmonėje pagamintas pirmasis lietuviškas midus „Dainava“. Pradėjus gaminti midų, alaus gamyba buvo palaipsniui mažinama ir nuo 1965 m. visai nutraukta. Tuo metu pakeistas ir įmonės pavadinimas – ji pavadinta eksperimentine gamykla „Lietuviškas midus“.

Stakliškes ypač išgarsino Aleksandras Sinkevičius (1908–1989) – politinis kalinys, pramoninės lietuviško midaus gamybos technologijos kūrėjas. Jo pastangomis šią technologiją buvo siekiama užregistruoti užsienio šalyse. 1972 m. midaus gamybos patentas buvo išduotas Jungtinės Karalystės, Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalienės Elžbietos II vardu, kuris galiojo šešiolika metų ir reiškė, kad be Stakliškių gamyklos „Lietuviškas midus“ leidimo niekas negalėjo naudotis minėtu išradimu. A. Sinkevičiaus sukurti midaus gėrimai susilaukė didelio pripažinimo tuometinėje Lietuvoje ir Sovietų Sąjungoje, buvo eksponuojami daugelyje tarptautinių parodų.

⠀Vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė

Vyresnysis muziejininkas dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas