„Žmogus, žinantis savo ir savo valstybės bei tautos istoriją yra labai turtingas. Mano tėtis sakydavo – jeigu dirbi darbą, dirbk su meile – bus lengviau. Niekada neskaičiavau laiko, dirbant muziejinį, etnokultūrinį darbą – man visuomet tai buvo tarsi šventė. Tai yra mano aistra ir gyvenimas. Tai, kad mūsų krašto istorija ir tradicijomis galiu padėti dalytis plačiau – didelis džiaugsmas ir prasmė“, – sako 2021 m. Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laureatas Eligijus Juvencijus Morkūnas.

Vasario 17 d. Lietuvos liaudies buities muziejaus Aristavėlės dvare įvyko premijos laureato, etninės kultūros tyrinėtojo, muziejininko humanitarinių mokslų daktaro E. J. Morkūno pagerbimo šventinis renginys.

Laureatą pasveikino Kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Lietuvos liaudies buities muziejaus direktorė Gita Šapranauskaitė, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė doc. dr. Dalia Urbanavičienė, Etninės kultūros globos tarybos nariai – Klaipėdos universiteto profesorė dr. Lina Petrošienė ir Kaišiadorių muziejaus direktorius Olijardas Lukoševičius, kolegos, bendražygiai ir draugai.

Muziejaus vadovė G. Šapranauskaitė sveikinimo kalboje pabrėžė, kad Nacionalinės J. Basanavičiaus premijos paskyrimas dr. E. J. Morkūnui yra svarbus įvykis visai muziejininkų bendruomenei. Tai įrodymas, kad muziejininko darbas yra reikalingas ir vertinamas šiuolaikinėje visuomenėje.

„Tai svarbus kolegos Eligijaus darbų įvertinimas, kuriuos jis nuveikė per daugiau nei 50 metų darbo muziejuje. Turbūt būtų lengviau įvardyti, prie kurios muziejaus ekspozicijos jis nebūtų prisidėjęs, nei išvardyti visus darbus kuriant ekspozicijas, atrenkant eksponatus ar objektus, konsultuojant. Šis įvertinimas svarbus ir mūsų muziejui, kuriame ilgus dešimtmečius puoselėjama etninė kultūra. E. J. Morkūnas yra vienas pagrindinių muziejaus kūrėjų, ne tik tyrinėjęs etninę kultūrą ir mūsų krašto istoriją kaip mokslininkas, bet ir įnešęs daug naujovių į muziejaus veiklą, kad ji taptų patrauklesnė ir artimesnė visuomenei. Jis turi išskirtinį talentą atskleisti eksponato grožį ir vertę“, – teigė Lietuvos liaudies buities muziejaus direktorė G. Šapranauskaitė.

Sveikindama laureatą D. Urbanavičienė pasidžiaugė, kad šiemet Nacionalinė J. Basanavičiaus premija įteikta kartu su Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis. Taip valstybiniu lygiu pripažinta, jog etninė kultūra tokia pat svarbi kaip ir kitos kultūros bei meno sritys.

Kolegos ir bendražygiai vardino laureato nuveiktus reikšmingus darbus puoselėjant Lietuvos etnografinių regionų tradicinę kultūrą, įgyvendinant novatoriškas muziejininkystės idėjas. Ne vienas išsakė padėkas už dr. E. J. Morkūno visada noriai duodamus patarimus, pamokas ir įkvėpimą.

Nacionalinė J. Basanavičiaus premija yra reikšmingiausia ir vienintelė Lietuvos Respublikos Vyriausybės skiriama premija asmeniui ar bendrą veiklą vykdžiusiai asmenų grupei už itin svarbius nuopelnus etninės kultūros srityje. Ji buvo įsteigta 1992 m. kaip valstybinė premija, o nuo 2017 m. tapo nacionaline premija.

Nacionalinė J. Basanavičiaus premija 2021 metais paskirta dr. E. J. Morkūnui už reikšmingą indėlį į Lietuvos tradicinės architektūros ir amatų tyrimus, išsaugojimą, populiarinimą ir kūrybingą muziejinę veiklą puoselėjant etninės kultūros gyvybingumą.

Premija vyriausiajam muziejininkui, etninės kultūros puoselėtojui, humanitarinių mokslų daktarui E. J. Morkūnui įteikta vasario 15 d. iškilmių metu Prezidentūroje, Vilniuje.

„Tarti ačiū noriu daug kam. Pirmiausiai noriu pasakyti, kad mūsų tautos patriarcho dr. Jono Basanavičiaus veikla man visuomet buvo pavyzdys ir įkvėpimas. Šiandien dėkoju savo gyvenimo bendražygei ir didžiausiai palaikytojai žmonai Teodorai, muziejaus kolegoms ir garbingai komisijai už šį įvertinimą. Tyrinėdamas paprastų žmonių kasdienybę, darbus, amatus, techniką, dar labiau pamilau Lietuvą. Dėjau daug pastangų, kad muziejus nebūtų senų daiktų kapinėmis, bet kad tie daiktai pasakotų, primintų, kas juos sukūrė, ką maitino, kodėl juos gynė ir saugojo“, – dėkodamas už įvertinimą kalbėjo premijos laureatas.

Vasario 17 d. Lietuvos liaudies buities muziejaus Aristavėlės dvare surengto premijos laureato E. J. Morkūno pagerbimo renginio įrašą galima pasižiūrėti Lietuvos liaudies buities muziejaus FB paskyroje: https://www.facebook.com/openairmuseumoflithuania/videos/460372849150578