Šis įspūdingas porceliano puodelis skirtas tik vyrams. Ir ne bet kokiems, o ūsuotiems. Didžiosios Britanijos ir Airijos karalienės Viktorijos valdymo epochoje (1837–1901) moterys savo liemenį verždavo korsetu, o madingi vyrai nešiojo didžiulius ūsus. Kariuomenėje ūsai taip pat buvo privalomas atributas. Kad įgautų reikiamą formą, būtų tiesūs, juos tepdavo specialiu vašku.

O kaip turint tokius ūsus gerti arbatą? Todėl sumanus britas Harvėjus Adamsas (1838–?) (Harvey Adams) XIX a. septintame dešimtmetyje sukūrė puodelį su apsauga ūsams. Greitai jo išradimas išpopuliarėjo Europoje ir paplito Jungtinėse Amerikos Valstijose. Taigi, geriant arbatą ar kitus karštus gėrimus, ūsai išlikdavo saugūs ir sausi, o vaškas neištirpdavo.

Puodeliai dažniausiai buvo gaminami iš porceliano, fajanso ar sidabro. Juos gamino Meiseno karališkoji porceliano manufaktūra, fabrikai Derbyje, Limože, Bairote ir pan. Dekoruojant kartais netgi užrašydavo priminimą: „Jeigu nori, kad ūsai būtų tiesūs, nepamiršk manęs naudoti“.

XX a. pirmaisiais dešimtmečiais, kai ūsai tapo nebemadingi, nebeliko poreikio ir tokiems puodeliams. Beje, LEM rinkiniuose saugomas dar vienas dailus tokios paskirties puodelis, tik jo apsauga išdužusi.

Puodelis su apsauga ūsams. R. Žaltausko fotografija

Nuo gegužės pirmosios lankytojai šią naująją Lietuvos etnografijos muziejaus vertybę galės pamatyti atnaujintoje Aristavėlės dvaro ekspozicijoje.

Parengė Rinkinių skyriaus vedėja-vyresnioji muziejininkė eksponatų apskaitai Inga Levickaitė