„Vienas naudingiausių ūkininkui išradimų šiame amžiuje yra traktorius. O iš visų traktorių tinkamiausias yra Fordson“ – taip tarpukariu reklamuoti „Fordson“ traktoriai.

Muziejuje saugomas važiuojantis traktorius „Fordson“ Model N, rastas Luokės miestelyje, pagamintas apie 1935 m. Tai – unikalus technikos paveldo objektas, vienintelis žinomas funkcionuojantis traktorius, naudotas tarpukario Lietuvoje. Šią žemės ūkio mašiną metalo laužo krūvoje aptiko ir restauravo senovinės technikos entuziastas Alfredas Kazlauskas.

„Fordson“ Model N traktoriai buvo gaminami 1929–1945 m. Varomas 4,4 litrų žibaliniu varikliu, su 3 pavaromis į priekį ir 1 atgal. Neturi starterio ir stabdžių – užkuriama sukant priekyje esančią rankeną, o stabdoma varikliu. Papildomai primokėjus taip pat būdavo galima įsigyti ratus su padangomis. Dėl nedidelės kainos šios rūšies traktoriai gausiai importuoti į Lietuvą – „Fordson“ buvo vienintelė traktorių markė, reklamuojama Lietuvos žemės ūkio ir pramonės parodose, jais prekiavo „Amerikos lietuvių prekybos akcinė bendrovė“. Nors užsienyje šio modelio traktorius buvo vienas iš pigiausių, Lietuvoje jį įpirkti galėjo ne kiekvienas – pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį kainavo 7750 Lt, kai tuo tarpu arklys – apie 300 Lt. Todėl jais daugiausia naudodavosi stambūs ūkiai ir dvarai. Pagal 1932 m. Lietuvos žemės ūkio surašymą, tais metais visoje šalyje registruota viso labo 544 šių žemės ūkio mechanizmų.

„Lietuviškiems“ traktoriams išlikti iki šių dienų nebuvo paprasta – Antrojo pasaulinio karo metu dalis išvežta į Vokietiją, tuo tarpu pokariu, nusavinti iš savininkų, jie naudoti kolūkiuose. Norėdami gauti naujesnių traktorių, kolūkiai dažnai turimus „pradangindavo“ – paskandindavo pelkėse, užkasdavo žemėje ir pan. Todėl tik itin nedaug šių mechanizmų pasiekė mūsų dienas.

Šis traktorius įsigytas įgyvendinant projektą „XX a. 3-4 dešimtmečio traktoriaus „Fordson Model N“ įsigijimas“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba.

Vyr. muziejininkas Justas Rimavičius