Dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas (1945–2023) – etnologas, paveldosaugininkas, muziejininkas, visą gyvenimą dirbęs šiame muziejuje, kūręs ekspozicijas, dalyvavęs rengiant muziejaus planus. Jo darbai apima labai platų spektrą – nuo etnografinių tyrimų iki paveldo ekspertizių ir tradicinės kultūros populiarinimo.
Patirtis, įžvalgos sugulė straipsniuose, leidiniuose, jo tyrimais pagrįstos muziejaus ekspozicijos. Vis tik šioje parodoje norime parodyti dar vieną plačiajai visuomenei mažiau žinomą dr. E. J. Morkūno veiklą, o tiksliau pomėgį, lydėjusį per visą gyvenimą – piešimą.
Baigęs istorijos studijas jis niekada nesimokė profesionaliai piešti. Tiesiog piešė savo malonumui nuo mažens. Ilgainiui pomėgis fiksuoti aplinką tapo neatsiejama nuo Eligijaus. Jis eskizavo, piešė visur: per susirinkimus, išvykose, kalbėdamas su kolegomis, iliustruodamas savo teiginius, ypač kai reikėdavo pademonstruoti kokio nors mechanizmo veikimą, parodyti technologijas, veikimo principus. Savo kalbą, aiškinimus organiškai susiedavo su piešinėliu, schema.
Šioje parodoje eksponuojami eskizai, brėžiniai, piešinukai iš įvairaus laikotarpio – nuo pirmosios Eligijaus etnografinės ekspedicijos Gervėčių krašte 1970 m., kur rinko medžiagą apie pirtis, pirmosios įrengtos kalvės ekspozicijos muziejuje, malūnų brėžinių eskizų iš XX a. 9 dešimtmečio iki žaismingų miestelio personažų profilių ir architektūros detalių. Eligijus siekė aiškiai pavaizduoti amatininkus, jų naudojamus įrankius, todėl taip gimė knygelė „Senieji amatai“. Piešiniais iliustruotos ir kitos jo knygos, o muziejaus miestelio aikštės pastatų išklotinė įamžinta puodelyje.
Kolegų muziejininkų atmintyje išliks Eligijus, kišenėje visada turėjęs pieštuką ar parkerį.
Prieš metus, rugsėjo 19 d., dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas iškeliavo amžinybėn. Kviečiame prisiminti jį šį ketvirtadienį, rugsėjo 19 d., 15:00 val. muziejaus miestelio Pušaloto name, kur atversime jo piešinių parodą „Etnografija dr. Eligijaus Juvencijaus Morkūno žvilgsniu“.