Nesustabdomai sukasi metų ratas. Dar visai neseniai po sniegą klampojome ir džiaugėmės gražia ir šalta žiema, kai staiga papūtus pietų vėjui, pusnys ištirpo ir žiemą primena tik kur ne kur drybsančios sniego krūvelės. Vis aukščiau pakylanti saulė ilgina dieną ir kviečia mus vis dažniau ir ilgiau pasidairyti po kiemą ir pasidžiaugti šiluma. O štai gamtoje, rodos, dar ramu, tačiau jau jaučiamas bruzdesys: kas gi pirmas pasveikins Saulę ir išdrįs pirmu žiedu brūkštelti miegančiam pavasariui per nosį?

Ir štai dar XIX a. pradžioje garsus Žemaitijos sūnus Tėvas Jurgis Ambraziejus Pabrėža savo didžiausiame ir reikšmingiausiame veikale Taislius Augyminis aprašė augalą pavadinimu snieginėlė panelė (Galanthus nivalis L.; gr. gala – pienas, athos – žiedas, lot. nivalis – sniego). Štai apie ją, dar anuomet Žemaitijoje gyventojų daržuose augintą, pats J. A. Pabrėža rašęs: Augimy ira praanaszo pawaasary [Augalas yra pavasario pranašas]. Šiandieną sniego baltumo žiedais pavasarį sveikinantis gėlių darželių augalas vadinamas baltąja snieguole. Kovo ar balandžio mėnesį iš sniego ar tamsios žemės kyšantys jų balsvi žiedeliai suteikia vilties, kad žiema jau pasibaigė.

Tvirtais lapų galais pro sušalusią žemę prasiskverbusios snieguolės iškelia varpelio formos žiedą. Kai tik dieną oro temperatūra tampa aukštesnė nei 10°C, dviem eilėmis po tris žiedlapius išsidėsčiusių snieguolės žiedų išorinė žiedlapių eilė prasiskleidžia, pasklinda malonus aromatas ir juos atranda vabzdžiai apdulkintojai – kamanės. Viduriniai žiedlapiai turi žalios spalvos juosteles, kurios atspindi tik bitėms matomą šviesą, tad pirmuoju nektaru pasivaišinti atlekia ir pirmą kartą apsiskraidančios bitės. Šaltas pavasario naktis iškęsti ir nesušalti snieguolėms padeda jų sudėtyje esantis ypatingas baltymas, kuris, esant neigiamai aplinkos temperatūrai, neleidžia ląstelėse formuotis ledui ir augalui sušalti. Šaltą naktį nesušalę snieguolės, vos tik temperatūra tampa teigiama, vėl atgyja, stiebiasi aukštyn ir skimbčiodama balsvu žiedo varpeliu žadina pavasarį. Šaltą pavasarį snieguolės žydi ilgai. Esant šiltiems pavasariniams orams, anksti sužydusių snieguolių žydėjimas būna trumpas.

Pavasari, nubusk!

Vyresnioji muziejininkė Rasa Žumbakienė