Šiandien, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, prisimename ilgą lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį. Tai – knygnešių ir daraktorių laikmetis.

Apie tai liudija ir šis knygnešio žibintas – metalinis, pramoninės gamybos, su viršuje išgaubtu kaminėliu ir rankena, trimis įstiklintomis sienelėmis. Dvi iš jų uždažytos baltai, kad šviesa kristų tik iš vieno šono. Viduje įstatoma lajinė žvakė arba lempelė be stiklo. Šiuo užtamsintu žibintu naudojosi knygnešiai Pikčilingiai gabendami iš Vokietijos į Kudirkos Naumiestį, carinės Rusijos imperijos valdomą Lietuvą. Žibintas pagamintas XIX a. 7–8 deš. Varšuvoje. Jį muziejui įgijo vyr. muziejininkas Vingaudas Baltrušaitis 1974 m. iš kraštotyrininkės, mokytojos Natalijos Manikienės.

Švęsdami lietuviškos spaudos draudimo panaikinimą, kviečiame šeštadienį, gegužės 8 d., atvykti į muziejų!

  • 12–15 val. Obelinės sodyboje, Suvalkijos sektoriuje, svečiuosis Griškabūdžio kultūros centro folkloro ansamblis „Nova“ (vad. Nijolė Černevičienė) ir pristatys edukacinę programą „Zanavykija – knygnešių kraštas“. Ši programa vyks lauke, bus pritaikyta nedidelėms grupelėms, pavienėms šeimoms, laikantis visų saugumo reikalavimų.

 

  • 12–15 val. Kirdeikių sodyboje, Aukštaitijos sektoriuje, slaptosios lietuviškos mokyklos ekspozicijoje, muziejaus lankytojus pasitiks „daraktorė“ ir pavieniams lankytojams papasakos apie spaudos draudimo laikotarpiu veikusias slaptas mokyklas, tuometinių moksleivių gyvenimą.

 

Programa gali keistis priklausomai nuo oro sąlygų.