2023-ieji paskelbti Žirgo atmintinais metais, siekiant akcentuoti išskirtinę žirgo reikšmę Lietuvos istorijoje ir kultūroje bei pažymint Plungės valstybinio žemaičių veislės arklių žirgyno įsteigimo 100-mečio jubiliejų.

Kas? Popietė, skirta Žirgo metams

Kur? Lietuvos liaudies buities muziejus, Aukštaitijos regiono Daujėnų sodyba ir jos prieigos

Kada? Rugsėjo 16 d. 13:00 val.

Kviečiame Žirgo metų proga pagerbti ir giliau pažinti gausiausią muziejaus gyvosios ekspozicijos grupę – arklius, dalyvaujant edukacinėje programoje „Žirgo batai“ (klubas „Bėras vėjas“ – Vita Jašinauskaitė, Utena), vyksiančioje Aukštaitijos kalvėje prie Daujėnų sodybos nuo 13:00 iki 16:00 val., o vakarėjant, 17:00 val. – įsijungiant į koncertinę naktigonių programą „Geidž mana širdela naktigonėn joti“ (Biržų Kultūros centro folkloro ansamblis „Siaudela“, vadovė Jūratė Garnelienė).

Kad vakaro laukimas nė vienam neprailgtų, Aukštaitijos Daujėnų sodyboje Jūsų lauks:

  • pažintis su arkliais – muziejaus augintiniais
  • viešnagė ypatinguose arklių namuose ir retesnių duonpelnių darbų pristatymas
  • viktorina „Nori už dyką tikru arkliu važiuoti – teks pagalvoti“
  • lenktynės vaikystės „žirgeliais“, vežimo ratų ridenimo ir kitokios varžytuvės
  • važinėjimas arkliais ir jodinėjimas
  • pikantiškas laužo gėrimas: ugnis, vanduo, žolynai – mūsų, puodeliai – Jūsų, kitaip – teks iš tošies aukšlį susisukti
  • pasižymintiems arklišku darbštumu – kūrybinės dirbtuvės „Žirgo metų suvenyrą pasidariau pats!“ – šiaudinio arkliuko gamyba
  • 18:00 val. – kantriausiems – tradicinės naktigonių ir bulviakasio vaišės – tiesiai iš žarijų pačių iškapstytos bulbės*. Krimskim bulbes ir dalinkimės šiurpėmis prie laužo!

Nepasitiesit kailinių – tarsim „Sudiev“, nesulaukus aušrų…

(*Bulvės – Ramygala, Raseiniai, Daukantas – LKŽ)

 

Apie arklius muziejuje: muziejaus gyvojoje ekspozicijoje šiuo metu gausiausia laikomų ūkinių gyvūnų, neskaičiuojant, žinoma, bičių šeimų, banda – arkliai. Jų turime 12, iš kurių 4 – seno tipo žemaitukai, 4 – stambieji žemaitukai, 3 – Lietuvos sunkieji ir 1 trakėnų veislės atstovas. Daug metų gyvuoja jojimo būrelis. Lietuvos liaudies buities muziejus yra Žemaitukų arklių augintojų asociacijos, įkurtos 1997 m. ir užsiimančios šios veislės arklių išsaugojimu, veisimu, dauginimu bei populiarinimu, narys. Arkliai muziejuje gyvena nuo pat jo įkūrimo – vežioja lankytojus, dirba žemės ūkio darbus. Arklio vaidmuo žemdirbio gyvenime atskleidžiamas ir eksponatais pastoviose ekspozicijose. Neatskiriamas lietuvio palydovas susilaukė ir ypatingo dėmesio: 1985 m. įruošta ekspozicija „Žirgas lietuvių liaudies gyvenime“, 1988 m. organizuota mokslinė konferencija „Arklys lietuvių gyvenime“, miestelio karčemoje įruošta vasaros susisiekimo priemonių ir pakinktų ekspozicija bei stendinė ekspozicija „Arklininkystė Lietuvoje“, XVIII a. graviūrų paroda. 1996 m. atnaujinta išeiginių vežimų, įrengta žiemos transporto priemonių ekspozicija pakelės karčemoje. 1991, 1992, 1997, 1998 m. vyko žirginio sporto šventės „Bėrą žirgelį pasibalnojau“, 2004 m. – etnokultūrinė moksleivių viktorina „Žirgas, arklys valstiečio gyvenime ir papročiuose“. 2019 m. gegužės 18 d. Liaudies buities muziejuje buvo surengta Naktigonė, kurioje atkartoti kai kurie senovinio arklių ganymo naktimis vasaros – rudens darbymečiais elementai. Muziejus ateityje sieks, kad būtų atidarytas hipoterapijos centras (terapija naudojant žirgus) asmenims, turintiems specialiųjų poreikių.

Vita Jašinauskaitė – Utenos žirginio sporto klubo „Bėras vėjas“ įkūrėja ir vadovė edukacinėje programoje „Žirgo batai” paaiškins, kodėl vienaip ar kitaip kaustomi žirgai, kaip, keičiantis žirgo vietai žmonių pasaulyje, kito ir žirgų „apavo” technologijos, kaip jis lengvino prisitaikymą prie aplinkos bei veiklos iššūkių. Mažieji žirgų mylėtojai galės nupiešti kas pamatyta, suprasta, nuspalvinti kanopos dalis ar net sukurti naujos knygelės iliustracijas, o žirgų augintojai sužinoti ir pasikonsultuoti apie kanopų ligų priežastis, gydymą ir prevenciją. Programos autorės tapybos darbų, kuriuose – jos mylimi augintiniai, paroda „Gilūs prisilietimai“ buvo surengta Utenos kolegijoje. Šiais darbais galėsite pasigrožėti ir edukacinės programos metu. Meilė žirgams išsilieja ir poezija, kurios taip pat bus proga pasiklausyti. Daugiau apie Vitą Jašinauskaitę ČIA

17:00 val. ne tik „joti nakties“, bet ir atkulniuoti pėsčiomis į savo koncertinę programą „Geidž mana širdela naktigonėn joti“ kvies Biržų Kultūros centro folkloro ansamblis „Siaudela“ (vad. Jūratė Garnelienė), LLBM lankytojams pažįstamas iš ankstesnių pasirodymų 2022 m.: Sekminių proga parodytos edukacinės programos „Žaldoko alus” (žr.: https://www.facebook.com/openairmuseumoflithuania/videos/589040129097131) ir Šienapjūtės programos „Man dalgela čysta pliena, pradalgėla žalia šiena…” (žr. https://www.facebook.com/photo/?fbid=1799611130369912&set=pb.100077370405533.-2207520000.)

Šių metų birželio 26 – liepos 1 dienomis kolektyvas dalyvavo tarptautiniame folkloro festivalyje Suomijoje, Kuhmo mieste. Galimybę pristatyti Lietuvos ir Biržų krašto muzikinį paveldą – sutartines, instrumentinę muziką, dainas ir šokius „Siaudelai“ suteikė tarptautinis projektas „Dainuojamojo paveldo kelias“, kuriame dalyvauja Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos etninės kultūros puoselėtojai.

Rugpjūčio 10 dieną su koncertine naktigonių programa ansamblis pasirodė Anykščių regioniniame parke surengtoje Žirgo metų Naktigonėje, čia vykusioje jau dvyliktą kartą. Dabar į ją visus kviečia Lietuvos liaudies buities muziejuje.

Folkloro ansamblį „Siaudela” 1998 m sausio 12 d. subūrė ir jam iki šiol vadovauja Jūratė Garnelienė.

 

Martino Baltrušaičio nuotrauka