Ieva Simonaitytė – pirmoji nepriklausomos Lietuvos valstybinės literatūros premijos laureatė. Šį apdovanojimą pelnė 1936-aisiais, parašiusi savo pirmąjį romaną „Aukštujų Šimonių likimas“. Ženkli – penkių tūkstančių tuometinių litų – premija, pasak Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojo Domo Kauno, buvo rašytojos vartais į pasaulį. Nuo 1936-ųjų I. Simonaitytė atsidėjo vien kūrybai.

Šiemet rašytojai – 125 (g. 1897 m. sausio 23 d. Vanagų bažnytkaimyje, Priekulės valsčiuje, Klaipėdos apskrityje), todėl Seimas paskelbė 2022 m. jos metais.

Dėl gimtojo krašto – Mažosios Lietuvos – gyventojų likimų ir etnografinio jos savitumo vaizdavimo kūriniuose, Simonaitytė vadinama Mažosios Lietuvos metraštininke. 1923 m. po Klaipėdos krašte įvykusio sukilimo Mažosios Lietuvos dalis buvo prijungta prie Lietuvos. Šiuo metu dauguma istorinės Mažosios Lietuvos teritorijos priklauso Rusijai, dalis Lenkijai ir Lietuvai – Klaipėdos kraštas.

Mažoji Lietuva dabartinėje Lietuvoje – vienas iš penkių Lietuvos etnografinių regionų (jam priklauso Klaipėdos miesto, Neringos ir Pagėgių savivaldybės, Šilutės rajono – Šilutės, Rusnės, Kintų, Saugų, Juknaičių, Usėnų, Tauragės rajono – Lauksargių, Jurbarko rajono Smalininkų ir Viešvilės, Klaipėdos rajono – Dovilų, Kretingalės, Priekulės, Sendvario, Dauparų-Kvietinių ir Agluonėnų seniūnijos).

Muziejuje turime tik pastatus iš šio regiono, o kitiems metams rengiame interjerų ekspozicijas. Kurdami gyvuosius praeities paveikslus – ekspozicijas, muziejininkai šalia mokslinės tyrimų medžiagos pasitelkia ir vaizdinguosius literatūros kūrinius. Ir dabar pravartu atsigręžti į šio krašto „metraštininkės“ kūrybą. Rugpjūčio 27 d. – rašytojos mirties diena (mirė 1978 m. rugpjūčio 27 d. Vilniuje), bet autorė savaip gyva savo darbuose.

LLBM jau kartą buvo atgaivintas josios „Vilius karalius“: 1988 m. kūrybiniame susivienijime „Lietuvos telefilmas“ sukurtas trijų serijų filmas pagal I. Simonaitytės to paties pavadinimo romaną. Scenarijaus autorius V. Bačiulis, operatorius Z. Gružinskas.

Žemaičių Darbėnų sodyboje nufilmuotas ne vienas šio filmo epizodas, kai kas ir Suvalkijoje. Mažosios Lietuvos sektoriaus tuomet dar nebuvo. Štai kodėl būtent šiais metais, šią dieną ir šioje sodyboje kviečiame pabūti su žymia Mažosios Lietuvos dukra ir metraštininke. O visą filmą kviečiame peržiūrėti LRT mediatekos įrašuose.

O visą filmą kviečiame peržiūrėti čia, LRT mediatekos įrašuose:

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/12857/i-simonaityte-vilius-karalius-i-dalis

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/12858/i-simonaityte-vilius-karalius-ii-dalis

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/12872/i-simonaityte-vilius-karalius-iii-dalis-pabaiga

 

 

 

 

Darbėnų sodyba, LLBM