Teigiama, kad pirmuosius kalėdinius atvirukus pagaminti sumanė britas Henris Koulas (Henry Cole). 1843-aisiais užsiėmęs verslininkas, nerasdamas laiko pats ranka parašyti kalėdinių sveikinimų, kreipėsi į savo draugą, garsų to meto iliustratorių, prašydamas nupiešti kalėdinį atviruką, vaizduojantį jo šeimą. Verslininkas nusprendė pagaminti daug atviruko kopijų ir išsiųsti jas savo giminaičiams ir kolegoms, linkėdamas linksmų Kalėdų. Pirmieji atvirukai buvo atspausdinti naudojant litografijos techniką ir nuspalvinti rankiniu būdu.
Pirmieji atvirukai Lietuvoje pasirodė XIX amžiaus antroje pusėje. Į Lietuvą jie atkeliavo iš Vakarų Europos. Jų leidybai Lietuvoje turėjo įtakos Rusijoje išleistas potvarkis, pagal kurį teisė sveikinti atviruku buvo suteikta ne tik valstybinėms, bet ir privačioms įstaigoms. Atvirukų leidyba ypač išaugo panaikinus caro valdžios draudimą rašyti lietuviškais rašmenimis.
Atvirukų vaizdavimo objektai įvairūs: peizažai, bendri miestų vaizdai, gatvės, parkai, architektūros ir istorijos paminklai, portretai ir kita. Būdavo leidžiamos ir tuometinių dailininkų A. Žmuidzinavičiaus, A. Jaroševičiaus paveikslų reprodukcijos. Populiarūs tapo ir sveikinimo atvirukai įvairiomis progomis: religinių švenčių, vardo dienos, sulaukus Kalėdų ir Naujųjų Metų.
Kalėdiniai atvirukai išsiskiria spalvomis, žiemos peizažais, kuriuose dažniausiai vaizduojamos apsnigtos bažnytėlės, sodybos, gyvūnai, eglės šakelės, žvakės, žaisliukai. Juose pavaizduoti einantys į bažnyčią, besigrožintys Betliejaus žvaigžde, puošiantys Kalėdų eglutę ar Kristaus gimimą švenčiantys žmonės. Tuo tarpu naujametiniuose atvirukuose dominuoja aristokratiški siužetai: kalendorius, laikrodis, šampanas, karnavalas ir net gundančiai atrodančios moterys. Įdomu, kad kalėdiniuose atvirukuose dažniausiai vaizduojama žiema, žvaigždėta naktis, o naujametiniuose galima išvysti dieną ir net vasarą.
Lietuvos liaudies buities muziejuje sukaupta nemaža kolekcija atvirukų, iš kurių daugelis – Kalėdiniai ir naujamečiai sveikinimai.
Jau gruodžio 10-11 ir 17-18 dienomis kviečiame į Adventinį miestelį Lietuvos liaudies buities muziejuje, kur galėsite parašyti ir išsiųsti šventinį sveikinimą. Daugiau informacijos apie renginį jau netrukus.
Parengė edukatorė Danutė Blaževičienė