Muziejus – tai Jūs, muziejus – tai mes. Visi kartu esame nedalomas vienetas, kuriantis jaukų, artimą žmogui ir kiekvienam savą kampelį.
Lietuvos etnografijos muziejus – 50 metų atviras lankytojams. Kviečiame Jus 2024 m. birželio 30 d. 11 val. kartu paminėti šią jubiliejinę sukaktį.
Pagrindinis programos akcentas – atidaroma Mažosios Lietuvos ekspozicija. Lietuvos etnografijos muziejus įkurtas 1966 m., o atvertas lankytojams – 1974 m. Muziejaus atidarymo dieną lankytojai galėjo apžiūrėti 7 sodybų interjerus iš Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos ir Suvalkijos etnografinių regionų. Metams bėgant ekspoziciją papildė Aristavėlės dvaras, tarpukario miestelio ekspozicija bei Tremties ir pasipriešinimo sektorius. Mažosios Lietuvos sektorius ilgą laiką buvo nebaigtas, nebuvo įrengtos vidaus ekspozicijos. Džiugu, kad 50-tąjį sezoną Lietuvos etnografijos muziejuje bus pristatomi jau visi etnografiniai regionai.
Visą dieną truksiančio renginio metu pristatysime viziją – gyvo muziejaus paveikslą. Nuo amato iki dainos, nuo dainos iki amato – lauksime Jūsų visoje muziejaus teritorijoje. Muziejus bus pilnas muzikos, pasakojimų, veiklų, žaismės, skonių, kvapų ir tiek mažą, tiek didelį įtraukiančių nuotykių.
Kviečiame į gyvą muziejų – būkime kartu, kurkime kartu, švęskime kartu.
Renginys nemokamas.

ŠVENTĖS PROGRAMA
SUTIKIMO VARTAI
10:00–11:00 Parodos „Medis ir mes“ atidarymas
MAŽOJI LIETUVA
12:00 Mažosios Lietuvos ekspozicijos atidarymas, Šilutės kultūros ir pramogų centro folkloro ansamblio „Verdainė“ pasirodymas.
ŽEMAITIJA
11:00–18:00 Šinkorka, edukacija „Per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau“, jaujos istorijos, pusgulstinės ir žiogrinės tvoros tvėrimas, pasakojimai apie balnojimą ir jodinėjimas arkliais, žolės pjovimas dalge ir krovimas į kupetį, pasakojimai apie gyvūnus, atviros muziejinių vertybių saugyklos, kaimo jaunimo žaidimai, puodynių daužymas.
13:00–16:00 Aitvarų dirbtuvės (Gondingos sodyba)
13:00–15:00 Folkloro ansamblis „VISI“ (Darbėnų sodyba)
DZŪKIJA
11:00–18:00 Senieji kaimo vaikų žaislai, medinių skulptūrėlių drožyba.
13:30–15:30 Varėnos KC folkloro ansamblis „Žeiria“ (Bendrės kiemas)
12:00 Vantų rišimas Dvaro pirtyje (už Klojimo teatro)
MIESTELIS
Informacijos centras (Knygynas). 14:00 ir 16:00 vyks apžvalginės ekskursijos į muziejaus eksponatų saugyklas ir restauracines dirbtuves. Norintys – laukiami prie informacijos centro.
11:00–18:00 50-mečio šiaudinio sodo pynimo dirbtuvės, žvakių liejimas, medžiaginės lėlės, Rumškių valsčiaus viršaitis ir raštininkė, Pradžios mokyklos mokytoja, savanorystės programos pristatymas, peilių galandymas, kalvystės amato pristatymas, batų valymas, XX a. 3-4 dešimtmečio traktoriaus „Fordson Model N“ pristatymas, paštininkė, pasakojimai apie siuvimą ir audimą, „prekyba“ krautuvėje, susipažinimas su senaisiais saiko matais, pasakojimas apie Švč. M. Marijos Gimimo bažnyčią iš Sasnavos, meduolių kepimas, svirnelio modelio stogelio gamyba, prekyba saldainiais, Prisiminimų namai, B. Šmugelio įdomybių sankrova, atvira muziejinių vertybių saugykla.
14:00–17:00 Žydų tradicinės muzikos grupė „Rakija Klezmer Band“ (miestelio aikštė)
Parodos: „Nepilnamečiams žiūrėti draudžiama“ (Žeimelio namas), „Etnografinis natiurmortas“ (Ugniagesių stoginė), „Lietuvos etnografijos muziejus: pradžia“ (Pušaloto namas), „Lovatiesių piešiniai iš Lietuvos etnografijos muziejaus archyvo“ (Plungės namas), „Tradicinės kryždirbystės puoselėtojas: Algirdo Šalkausko darbai“ (Klebonijos svirnas).
AUKŠTAITIJA
11:00–18:00 Pasakojimai apie žolynus, popierinių gėlių iš krepinio popieriaus dirbtuvėlės, daraktorinė mokykla, verpimas, audimas staklėmis, mezgimas, mergvakario papročių pristatymas, važinėjimas arklio traukiamu vežimu ir pasakojimas apie kinkymą, malkų kapojimas, medžio dirbiniai, pasakojimai apie medų ir prekyba muziejaus medumi.
13:00–15:00 Lietuviškų armonikų amato pristatymas ir „armonikavimas” (Tauragnų sodyba)
16:00–17:30 Sutartinių atlikėjų grupė „Trys keturiose“ (Gyvakarų sodyba)
ARISTAVĖLĖS DVARAS
11:00–18:00 Tautodailininkė Elena Kniūkštaitė – tapymo demonstravimas. Pasjanso dėliojimas.
Parodos: „Prarasto laiko beieškant: atsiminimai iš Lietuvos dvarų“, „Elena Kniūkštaitė ir Lietuvos etnografijos muziejus“ ir paroda, skirta dr. Marijos Matušakaitės 100-mečiui.
SUVALKIJA
11:00–18:00 Edukacija „Pažink miške augančius“, muzikavimas įvairiais instrumentais, muzikiniai vaikų žaidimai, kojinių adymas, skalbimas, kočiojimas rinte, lyginimas ir nėrimas.
TREMTIES IR PASIPRIEŠINIMO SEKTORIUS
11:00–18:00 Edukacija „Tautos tremtis“, partizanų bunkeris.
ŪKINIS KIEMAS
11:00–18:00 Baldų ir metalo restauravimas (restauravimo dirbtuvės)
KARČIAMOS AIKŠTĖ
19:00 Linksmybės su tautiška kapelija „SUTARAS“
Organizatoriai pasilieka teisę nežymiai keisti programą. Renginys bus filmuojamas ir fotografuojamas, vaizdo medžiaga bus naudojama muziejaus veiklos viešinimui.
Svarbi informacija dėl jodinėjimo arkliais ar pasivažinėjimo arklio traukiamu vežimu – lauko oro temperatūrai esant aukštesnei nei +27 °C – šios veiklos nevykdomos.