Birželio 6 d., antradienį, 15 val. Lietuvos liaudies buities muziejuje, sutikimo vartų parodų salėje atidaroma bendra Lietuvos ir Vakarų Ukrainos etnografinių rankšluosčių paroda „Ausk, sesute, abrūsėlius“. Parodoje bus eksponuojami Lietuvos liaudies buities muziejaus ir Lvivo Klimentijaus Šeptickio architektūros ir buities muziejaus etnografiniai rankšluosčiai. Olenka Sira – Lvivo muziejaus  restauratorė, drauge su to paties muziejaus tekstilės rinkinio puoselėtoja ir tyrinėtoja Liuba Svarnyk Ukrainoje atrinko ir suruošė parodai ukrainietiškus rankšluosčius, kurie gegužės 19 d. atvyko į Lietuvą.

„Unikalios etnografinės tekstilės technologijos: išsaugojimo patirtis Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje (UNIETHNOTEX)“ – tai jau antrasis Lietuvos-Ukrainos dvišalio bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityse projektas, kurį vykdo Kauno technologijos universitetas, Lietuvos liaudies buities muziejus ir Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos etnologijos institutas. Vienas iš projekto rezultatų yra Lietuvos ir Vakarų Ukrainos etnografinių rankšluosčių paroda „Ausk, sesute, abrūsėlius“, kurioje greta unikalių Lietuvos liaudies buities ir Lvivo Klimentijaus Šeptickio muziejų tekstilės eksponatų pristatomos Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos etnologijos instituto mokslininkių surinktos rankšluosčių naudojimo tradicijas fiksuojančios ir 2018–2019 metais vykdyto projekto „Vakarų Ukrainos ir Lietuvos etnografinės tekstilės ornamentika: universalūs ir unikalūs parametrai (ORNETEX)“ archyvo nuotraukos.

Derybos dėl parodos ukrainiečių rankšluosčių parodoje vyko nuo 2022 m. liepos mėnesio. Išsprendus logistikos ir finansavimo klausimus, parodos eksponatai su policijos palyda iš Lvivo skanseno pajudėjo gegužės 16 d. ir LLBM pasiekė 19 d. Olenkai Sirai – Lvivo muziejaus  restauratorei, teko vienai pereiti Ukrainos ir Lenkijos muitinių patikras. Ukrainoje patikra užtruko apie 6 val. Tada laukė dar viena patikra Lenkijoje, kuri truko net 1,5 paros, nes lenkai iki ryto laukė specialisto, galinčio atlikti kokybišką tokių jiems neįprastų daiktų patikrą. Atlikus patikrą, vėlai vakare, krovinys kirto Lenkijos sieną ir pajudėjo link Lietuvos ir gegužės 19 d. pasiekė Lietuvos liaudies buities muziejų.

 

Parodos kuratoriai:

Etnologė Erika Nenartavičiūtė (Lietuvos liaudies buities muziejus)

Dr. Eglė Kumpikaitė (Kauno technologijos universitetas)

Habil. dr. prof. Olena Nikorak (Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos etnologijos institutas)

Etnologė Liubov Svarnyk (Lvivo Klimentijaus Šeptickio architektūros ir buities muziejus)

Dailininkė Lina Jonikė (Lietuvos liaudies buities muziejus)

 

Nuotraukose akimirkos su ukrainiete Olenka Sira Lietuvos liaudies buities muziejuje. Belaukiant ukrainietiškų rankšluosčių siuntos.

Linos Jonikės nuotraukose pasiruošimo parodai akimirkos. Atvežtų ukrainietiškų rankšluosčių perėmimo LLBM momentai.