Vakar, liepos 20 d., ypatingoje vietoje – Pilaitės malūne Vilniuje – atidaryta nauja paroda „Lietuvos malūnai Antano Krištopaičio akvarelėse“ iš Lietuvos liaudies buities muziejaus fondų.

Antanas Krištopatis (1921-2011) – dailininkas, išskirtinė asmenybė, akvarele nutapęs daugybę malūnų, bažnyčių, gamtos ir istorijos paminklų. Krištopaičio atmintyje nuo pat vaikystės įsirėžė malūno vaizdas, kurį jis kiekvieną dieną matydavo eidamas į mokyklą, o vėliau tai tapo reikšmingu įkvėpimo šaltiniu. Dailininkas keliavo po Lietuvą piešdamas vėjo ir vandens malūnus, stengėsi kuo tiksliau atkurti tuometinį malūno vaizdą, jo aplinką, taip pat vaizduodavo ir vidinę konstrukciją, įrangą, fiksavo tikslią buvimo vietą, informaciją apie statytojus ir šeimininkus. Lietuvos liaudies buities muziejuje saugomas A. Krištopaičio akvarelių rinkinys, kuriame – 190 paveikslų, vaizduojančių Lietuvos malūnus. Parodoje iš jų eksponuojami 29 paveikslai.

Visas vakaras buvo skirtas malūnų temai – šventės šeimininkė Larisa Gureckienė sveikino kiekvieną atvykusį, svečiai aplankė Pilaitės vėjo malūną, o jo viduje – grožėjosi Antano Krištopaičio akvarelėmis su malūnais iš įvairių Lietuvos kampelių. Parodos atidarymo metu lankytojai turėjo progą geriau pažinti malūnus ir dailininką Antaną Krištopaitį – parodos kuratorė vyr. muziejininkė dr. Nijolė Pliuraitė-Andrejevienė plačiau papasakojo apie dailininką ir jo žavėjimąsi malūnais, VU Istorijos fakulteto doc. dr. Salvijus Kulevičius – apie mokslinius malūnų tyrinėjimus bei draugystę su jais ir Pilaite, Zenonas Baubonis – apie ypatingą trauką malūnų tematikai ir Pilaitės malūno atgaivinimą bei žurnalo „Mano sodyba“ vyr. redaktorė Česlava Deinarovič – apie tapsmą viena iš malūnų mylėtojų, kuris virto straipsnių ciklu žurnale. Parodos atidarymas – viena iš Pilaitės malūno draugų šventės dalių. Paskui vyko įtraukianti duonos kepimo edukacija bei šviesiai nuteikiantis Nedos Malūnavičiūtės ir Olego Ditkovskio koncertas.

Kviečiame aplankyti – paroda „Lietuvos malūnai Antano Krištopaičio akvarelėse“ Pilaitės vėjo malūne veiks iki rugsėjo 1 d.