Lietuvos liaudies buities muziejuje Velykų šventė organizuojama nuo 1990 metų. Tai kasmet antrąją šv. Velykų dieną vykstantis antras pagal didumą po Užgavėnių muziejaus renginys. Šiemet muziejininkai prisiminti senąsias šventės tradicijas pakvietė saulėtą balandžio 22 dieną.

Atvykusių anksčiau, jau nuo 10 valandos laukė papuoštos muziejaus ekspozicijos. Aukštaitijos sektoriaus Kirdeikių ir Gyvakarų sodybose, Žemaitijos sektoriaus Darbėnų ir Gintališkės sodybose, Dzūkijos sektoriaus Rudaminos sodyboje, Suvalkijos sektoriaus Obelinės sodyboje buvo eksponuojama tradicinių šv. Velykų stalų paroda „Sveiki sulaukę šventų Velykų“, kuri atskleidė Lietuvos etnografinių regionų savitumus. Miestelyje, Sasnavos Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje veikė Vilniaus krašto ir tradicinių verbų paroda. Lankytojus labai domino ir Lietuvos veislinių paukščių augintojų asociacijos veislinių paukščių paroda.

Nuo 12 valandos muziejaus sodybose šurmuliavo velykinės linksmybės, kurias kėlė folkloro ansambliai: „Verpeta“ (Kaišiadorys), „Liktužė“ (Kaunas), „Alda“ (Kaunas), „Šilas“ (Sargėnai), „Žaisa“ (Kaunas), „Sutaras“ (Vilnius). Prie Užbradumės pakelės karčiamos vaikus su dovanėlėmis pasitiko Velykė – muziejaus Renginių ir edukacijų skyriaus vedėja Danutė Blaževičienė.

Kaip visuomet, lankytojų laukė daugybė pramogų su margučiais. Buvo galima pasimokyti juos marginti vašku ir dažais, ridenti su lazdomis, nešti per rąstą, sužaisti velykinį krepšinį ar žaidimą, kuris vadinasi „Kiaulę į dvarą“. Drąsiausieji išbandė velykinę kiaušinių ruletę.

Muziejininkai kvietė nepamiršti į šventę iš namų įsidėti velykaičių, nes vyko tradicinis jų konkursas. Lankytojai jų prinešė tikrai daug. Buvo renkami gražiausi marginti vašku, dažyti svogūnų laiškais bei žolelėmis, skutinėti ir netradicine technika puošti kiaušiniai. Taip pat išrinkti didžiausias ir pats mažiausias šventės margučiai.

Miestelyje lankytojai galėjo nusifotografuoti tarpukario fotoateljė ir čia pat gauti nuotrauką. Girkalnio name, pašto punkto ekspozicijoje veikė velykinis paštas, kur buvo galima išsiųsti šventinį sveikinimo atviruką.

14 valandą Žemaitijos sektoriaus Gondingos sodyboje vyko nuotaikingas Birštono vienkiemio teatro spektaklis pagal Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės pjesę „Kuprotas oželis“, kuriame pasakojama apie apsukrią motiną, norinčią išleisti savo dukrą už turtingo našlio.

Renginio pabaigoje Miestelyje eksponuota lankytojų margučių paroda, apdovanoti konkursų ir žaidimų nugalėtojai, skraidinami aitvarai.

Dėkojame visiems Velykų šventės lankytojams, muziejininkams. Beje, renginyje apsilankė ir pirmasis muziejaus direktorius Vytautas Stanikūnas, kuris šiemet švęs 95 metų jubiliejų.

Mes atsigavim, tegul bėdos užsigavi!

Buities, verslų ir amatų skyriaus vyresnioji muziejininkė Inga Levickaitė-Vaškevičienė

Rimgaudo Žaltausko nuotraukos. Daugiau nuotraukų rasite čia

Justinos Jakštaitės ir Ritos Volkaitės-Kilbauskienės nuotraukos. Daugiau nuotraukų rasite čia