Darbas muziejuje visada kupinas netikėtumų ir atradimų. Taip atsitiko ir su čia saugomu dideliu Kėdainių mieste dirbusio garsaus batsiuvio Antano Gudžinsko (1908–1997) įrankių ir darbo priemonių rinkiniu. Net 267 eksponatus – nuo ašuto batams siūti, medinių vinučių, odos atraižų iki dviejų porų batų – po tėčio mirties išlaikė ir 2001 bei 2005 m. muziejui padovanojo jo dukra Aleksandra Meškienė. Pasirodo, tai buvo ne viskas…

Šiemet šis rinkinys pasipildė dar 275 unikaliomis vertybėmis – iš popieriaus iškirptais batviršių lekalais, vidpadžių ir padų šablonais, žurnalų iškarpomis. Įdomu, jog A. Gudžinskas juos rinko visą gyvenimą, todėl galima stebėti, kaip keitėsi avalynės mados. Batus Kėdainiuose jis siuvo nuo 1930 m., turėjo savo dirbtuvę.

Lekalus įgijo pernai mus palikęs muziejininkas dr. Eligijus Juvencijus Morkūnas, bet priduoti į fondus jau nebespėjo. Jie buvo tvarkingai sudėti į segtuvą su užrašu „Eksponatai“. Dr. E. J. Morkūnas įrengė ir batsiuvio bei pakinktininko ekspoziciją muziejaus Miestelyje, kur rodomi beveik visi A. Gudžinsko daiktai. Beje, 2011 m. buvo parengta šiam batsiuviui skirta virtuali paroda. Ją galite apžiūrėti čia: https://lemu.lt/parodos/Gudzinsko/ 

 

Rinkinių skyriaus vedėja-vyresnioji muziejininkė eksponatų apskaitai Inga Levickaitė

Parodų ir ekspozicijų skyriaus vyresnysis muziejininkas Justas Rimavičius