Šį savaitgalį atvykę į muziejų turėsite puikią progą praleisti laiką turiningai, prasmingai ir įdomiai – Jūsų laukia keletas išskirtinių veiklų, kurios praturtins viešnagę. Neabejojame, kad atrasite netikėtų dalykų ir pagilinsite savo žinias apie etninę kultūrą, istoriją ir kasdienybę. Galėsite rinktis iš šių veiklų:
Avelė aprengs ir sušildys
Avys – neatsiejama ūkio dalis, Lietuvoje daugiausia avių augindavo iki Pirmojo pasaulinio karo ir tarpukario metais. Ūkyje avis buvo nepakeičiamas gyvulys – vilną ir kailį naudodavo drabužiams, o mėsa likdavo maistui. Užsiėmimo metu kalbėsime apie vilnos panaudojimo galimybes, jos gydomąsias savybes, susipažinsime su vilnos apdirbimo procesu. Sužinosite, kas yra verpstukas, kaip su juo verpti vilnas ir galėsite patys pamėginti suverpti vilnonį siūlą. Taip pat galėsite aplankyti prie Dirgalio sodybos įsikūrusias aveles, pavaišinti jas kopūsto lapu ar morka.⠀
Šeštadienį (birželio 20 d.) 13-15 val. prie numo, Žemaitijos sektoriuje Jūsų lauks edukatorė Agnė Augustaitienė.⠀
„Ausk sesula drobeles, o aš ausiu juosteles…“
Lietuvių liaudies daina
Juostų audimas Obelinės sodyboje
Juostos – viena puošniausių aprangos detalių. Jos spalvingos, gražiai raštuotos, su daugybe simbolių. Juostos žinomos nuo seniausių laikų, tai patvirtina archeologų radiniai. Skirtingų regionų juostos skiriasi savo ornamentais, spalvų deriniais, dažnai ir gamybos būdais. Jos įvairių dydžių, pintos, vytos, austos, naudotos ne tik buityje, bet ir apeigose. Juosta apsukdavo suvystytą kūdikį, sujuosdavo marškinius, sijoną ar sermėgą. Juosta parišdavo lopšį, šviestuvą, lauknešėlį ar ąsotį. Nuotaka, atvykusi į vyro namus, juostomis apdovanodavo vyro šeimos narius, kartais ir kaimynus, juostą padėdavo ant slenkščio, krosnies prieždos, apsukdavo duonkubilį, užmesdavo ant ližės, šluotos.
Sekmadienį (birželio 21 d.) 12-16 val. Obelinės sodybos stuboje, Suvalkijos sektoriuje juostų audimą demonstruos ir audimo pradmenų mokys etnologė Erika Nenartavičiūtė.
Namai, menantys Tadą Ivanauska⠀
Tadas Ivanauskas – gamtininkas enciklopedistas, vienas žinomiausių XX a. Lietuvos žmonių. Jis sukūrė lietuvišką gamtos mokslų terminologiją. Visą savo gyvenimą Tadas Ivanauskas ištikimai tarnavo mokslui, kultūrai, švietimui, – parašė du vadovėlius, 37 knygas ir brošiūras, daugiau nei 600 straipsnių, išleido tritomį veikalą „Lietuvos paukščiai“, vienas pirmųjų ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje propagavo gamtos apsaugos idėjas. Tadas Ivanauskas dalyvavo įkuriant Zoologijos muziejų, Lietuvai pagražinti draugiją, Kauno universitetą, Kauno botanikos sodą, Ventės rago ornitologinę stotį, Lietuvos gamtininkų draugiją, Žuvinto rezervatą, Kauno zoologijos sodą.
Sekmadienį (birželio 21 d.) 12-16 val. apsilankę Musteikos sodyboje, Dzūkijos sektoriuje sužinosite, kas sieja profesorių Tadą Ivanauską su Lietuvos liaudies buities muziejumi. Jūsų lauks etnologas Vingaudas Baltrušaitis.
Paroda „Elena Kniūkštaitė ir Lietuvos liaudies buities muziejus“
Nauja, unikali paroda „Elena Kniūkštaitė ir Lietuvos liaudies buities muziejus“. Elena Kniūkštaitė – viena savičiausių ir ryškiausių Lietuvos tapytojų tautodailininkių, kurios kūrybinis braižas puikiai pažįstamas meno mylėtojams, o kūryba priskiriama Lietuvos dailės aukso fondui. Šioje parodoje, išskirtinėje dvaro aplinkoje, pristatomi patys žinomiausi, įtraukti į katalogus, visų kūrybos laikotarpių talentingos menininkės tapybos darbai, susiję su muziejumi.
Šeštadienį parodą kviečiame aplankyti 10-18 val., o sekmadienį – 12-16 val. Aristavėlės dvare. Paroda veiks iki spalio 15 d. Jūsų lauks dailininkė Elena Kniūkštaitė.