Spalio 21-23 d. į Lietuvos liaudies buities muziejuje vykusį praktinį seminarą-restauracijos dirbtuves susirinko mediniu paveldu besidomintys dalyviai iš Lietuvos, Latvijos ir Čekijos.

Pagrindinis dėmesys seminaro metu skirtas interjerui – buvo tvarkomi, restauruojami muziejuje saugomi mediniai baldai (kėdės, kubilai, skrynia) ir pastatų durys. Seminaro dalyviai dirbo 6 teminėse darbo grupėse: etnografiniai baldai (vad. Algirdas Šalkauskas), polichromija (vad. Raimonda Žukauskaitė), metalas (vad. Audronė Gogelienė), mediniai kubilai (vad. Valentinas Kirelis), pastatų durys (vad. Romualdas Valantis), o studentai iš Čekijos gamino lauko suoliuko kopiją. Neapsieita ir be teorinių žinių papildymo – interjero architektė Gitana Valavičiūtė „Lietuviškų namų pajauta“ tema kalbėjo apie tai, kaip svarbu sukurti jaukų ir savitą interjerą, atliepiantį žmogaus poreikius urbanizuotoje modernioje visuomenėje. Svečias iš Estijos, tvarios renovacijos centro Taline kūrėjas ir vadovas Tarmo A. Elvisto dviejuose pranešimuose („Tvarios renovacijos informacinio centro NVO Taline veikla ir patirtys“ ir „Geriausios medinių namų renovacijos ir vertingų vietovių apsaugos praktikos Estijoje“) pasakojo apie tai, kas yra tvari renovacija, kaip prie to prisideda jo paties įkurto centro veikla, su kokiais iššūkiais susiduria. Tarmo A. Elvisto dalijosi sėkmės istorijomis ir praktiniais patarimais, kaip tvariai, ekologiškai ir kokybiškai apsaugoti medinį paveldą, pagerinti pastatų šilumines savybes, energijos vartojimo efektyvumą.

Baigiamasis šio seminaro ir viso projekto akcentas – atnaujintų restauracijos dirbtuvių atidarymas. LLBM direktorė Gita Šapranauskaitė pasidžiaugė projekto suteiktomis galimybėmis pažinti kaimynus ir išmokti naujų dalykų, padėkojo kolegoms, kurie susitelkę laiku įgyvendino visas projekte numatytas veiklas. Atnaujintos dirbtuvės – dar vienas svarbus žingsnis muziejuje įkurto medinės architektūros tyrimo ir mokymo centro veikloje. Apžiūrėjus dirbtuves ir pristačius per dvi dienas atliktus darbus – pagamintą naują medinį suoliuką, restauruotas kėdes, kubilus, spintos dureles, skrynią, laukė linksmoji dalis, už kurią esame dėkingi „Inovacijų poligono“ vadovui Rimantui Varanauskui. Renginio dalyviai komandomis varžėsi senoviniame riterių žaidime „bliūdaslydis“, puošė dirbtuves globosiančio kauko plaukus įvairiomis žolėmis, rašė seminaro įspūdžius ir linkėjimus ateičiai. Galiausiai visi išsiskirstė įgiję daugiau patirties ir žinių, naujų pažinčių ir įkvėpimo ateities projektams.

Praktinis seminaras-restauracijos dirbtuvės organizuotos įgyvendinant INTERREG VA LATVIJA – LIETUVOS PROGRAMOS 2014–2020 m. projektą „Viešųjų paslaugų kultūros paveldo išsaugojimui plėtra“ DEVHERI, Nr. LLI-350.