Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena.

Kalbininkas Jonas Jablonskis yra pasakęs ,,Tautos kalboje yra išdėta visa jos prigimtis – istorija, būdo ypatybės, siela, dvasia“.

Lietuvių kalba – pats didžiausias, brangiausias iš protėvių mūsų paveldėtas kultūros lobis. Tai seniausia ir turtingiausia šimtmečiais puoselėta pasaulio kalba, garbingai išlaikiusi ne vienus istorinių sunkmečių egzaminus, beveik negrįžtamą tautos išnykimą XIX amžiuje.

Lietuvių kalba – išskirtinė, turinti gilias šaknis, daininga ir švelni. Ne veltui ji yra lingvistų tyrimo objektas, ne veltui mūsų kalba domisi užsienio mokslininkai.

Štai keletas minčių, kurias žymūs mokslininkai išsakė apie lietuvių kalbą.

Antoine Meillet, prancūzų lingvistas: „Indoeuropiečių kalbų studijoms lietuvių kalba yra būtinybė. Kiekvienas, įsiklausęs į lietuvių kalbą, sutiks, kad tai gražiausia kalba. Jei norite išgirsti kaip Adomas ir Ieva kalbėjo Rojuje, važiuokite į Lietuvos kaimą ir klausykitės“.

Georg Sauerwein, vokiečių publicistas, poetas ir lingvistas: „Jei žmonijoje tautos vertė būtų matuojama jos kalbos grožiu, tai žemaičiai ir lietuviai būtų pirmoje eilėje tarp visų Europos gyventojų. Lietuvių kalba daugeliu atvejų minties išraiškomis yra lankstesnė priemonė už bet kurią kitą kalbą Europoje ir būtent per savo formų gausumą ji daug gražesnė už kitas kalbas“.

Alfred E. Senn, JAV Viskonsino-Medisono Universiteto dėstytojas: „Lietuviai gali teisingai didžiuotis savo kalba, kuri, nežiūrint savo konservatyviojo pobūdžio, yra tokia pati moderni, kaip visas mūsų pasaulis. Kiekvieną dalyką, kuris reikalingas mūsų civilizacijai, jūs galite išreikšti ir nagrinėti lietuvių kalboje“.

Rečius, profesorius lingvistas: „Lietuvių kalba, kaip tas senas marmuro paminklas, stovi ir dabar nenustojęs savo blizgesio po daugelių žmonijos šimtmečių. Lietuvių kalbos morfologija aiškiai atidengia mums daugelį senos civilizacijos paslapčių, reikšmingai išplečia lingvistinio mokslo akiratį ir praplečia žmonijos tamsios praeities pažinimą“.

V.Lavoix, prancūzų profesorius: „Teisingai turtinga kalba yra ta, kuri kiekvienam daiktui, kiekvienam dvasiniam veiksmui turi atitinkamą posakį, nevartoja to pačio pavadinimo dviems panašiems daiktams, o visiems skirtingai. Tokia kalba yra lietuvių kalba“.

Sveikiname visus lietuvius Tarptautinės gimtosios kalbos dienos proga – saugokime, branginkime ir puoselėkime savo gimtąją kalbą, nes tik nuo mūsų pačių priklauso jos likimas! Vertinkime ir išsaugokime gimtosios kalbos savitumą.

 

Parengė edukatorė Danutė Blaževičienė

 

Literatūra:

Visuotinė lietuvių enciklopedija. T.–12. Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. Vilnius, 2007.

https://www.svietimonaujienos.lt/tarptautine-gimtosios-kalbos-diena/

https://www.svietimonaujienos.lt/tarptautine-gimtosios-kalbos-diena/

R. Žaltausko nuotrauka