zoline18_lt

 

LIETUVOS LIAUDIES BUITIES MUZIEJUS RUGPJŪČIO 15 d. KVIEČIA ATVYKTI ŠEIMAS, JŲ DRAUGUS IR GIMINES Į ŽOLINĖS ŠVENTĘ!

 

Muziejaus miestelio bažnyčioje 12 val. bus aukojamos Šv. Mišios, po kurių tradiciškai bus šventinamas šiųmetinis derlius bei gėlės ir žolynai. Aukštaitijos kaime vyks kermošius, muziejininkės pasakos apie darželių ir lauko žolynų gydomąsias savybes, riš Žolinės puokštes.

Šventės naujiena – orientacinis turas „Pažink lietuviškas vaistažoles”, susipažinti su vaistažolių nauda organizmui, laimėti naudingus prizus ir iš gerai žinomo fitoterapeuto Virgilijaus Skirkevičiaus lūpų išgirsti, kokias gi vaistažoles būtina turėti namie.

13 val. visi norintys kartu su Zita Kelmickaite ir  profesionaliais treneriais galės išbandyti populiarųjį ėjimą šiaurės lazdomis.

Tradiciškai šventės svečiai gardžiuosis kiaušiniene su lašinukais, žais kaimiškus žaidimus, turės galimybę pajodinėti ar pasivažinėti arklių traukiamais vežimaičiais bei ansamblių ir kapelų linksmybės. Grįšime į praeitą amžių – kelionės laiku programos dalyviai: muziejininkai ir savanoriai, kuriantys XX a. 3-4 deš. šventadienio kaime nuotaiką, pakvies lankytojus tai kartu  patirti. Nors gyvenimas keitėsi, žmonių rūpesčiai bei tarpusavio santykiai išliko panašūs.

ŽOLINĖ, tai atsisveikinimo su žalumynais ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Lietuvoje įvedus krikščionybę, Žolinės  šventė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Sakoma, kad Žolinė esanti bene vienintelė metų šventė, kai visos gėlės nori būti nuskintos ir nuneštos į bažnyčią.  Nuo seniausių krikščionybės laikų gyvuoja paprotys šią dieną Bažnyčioje šventinti vaistingas laukų žoleles, gėles, javus ir daržoves . Tikima, kad pašventintos gėlės apsaugo namus nuo perkūno, gaisro, piktųjų dvasių. Dzūkės nuo seno į gėlių puokštę įdėdavo morką, griežtį, buroką ar net kopūsto galvą. Pašventintų daržovių valgydavo visa šeimyna, padalydavo su pašaru gyvuliams, tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi pirkioje už šventųjų paveikslų, užėjus griaustiniui, jais smilkydavo namus, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą.

Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinių švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas arba liks vienas bėdoj. Tai ypatinga šventė, nes žmogus, turėdamas savo derlių aruoduose, atsigręžia į artimą ir jam siūlo pagalbą.

 

ŽOLINĖS PROGRAMA

 

Aukštaitijos kaime

 

2018-08-15

 

10-17 val.     Kermošius prie Račkiškių koplyčios šventoriaus

 

11 val.           Žolinės puokščių paroda prie koplyčios šventoriaus

 

12 val.           ŠV. MIŠIOS MUZIEJAUS MIESTELIO BAŽNYČIOJE. Gėlių ir žolynų, daržovių ir duonos šventinimas

 

13 val.            Aukštaitijos kaime (šalia lieptelio)  vyks orientacinis turas su Zita Kelmickaite ir žinomu  fitoterapeutu Virgilijumi Skirkevičiumi

                         “PAŽINK LIETUVIŠKAS VAISTAŽOLES”. Laukia prizai!

 

13 val.           Rumšiškių kultūros centro vokalinio ansamblio

                       „ŽIGLA“  ir vaikų folkloro ansamblio „ STRAZDELIS“ pasirodymai (Gyvakarų sodyboje)

 

13-15 val.     Kiaušinienės ragavimas (Klepšių sodyba)

 

13 – 16 val. 

  • Interpretacinė programa ,,Kelionė laiku. Šventadienis Lietuvos kaime XX a. 3-4 dešimtmetyje“ (G. Šapranauskaitė ir V. Braziulienė) (Tauragnų sodyba)
  • Rinkis orientacinį turą su vaistažolių tinktūra. Žaidimą pristato įmonė „VALENTIS“
  • Kaimiški jaunimo žaidimai (Tauragnų sodyba)
  • Derliaus viktorina (Kirdeikių sodyba)
  • Pasivažinėjimas arklių traukiamais vežimais
  • Jodinėjimas žirgais
  • Kauno šunų dresūros mokyklos „REKSAS“ atstovų šou programa: vežimo tempimas, šuniukų futbolo ir krepšinio rungtynės, įvairūs cirko triukai. (Gyvakarų sodyboje).

 

 13.45 val.     Pažintis su vaistingų ir prieskoninių augalų gydomosiomis savybėmis (R. Žumbakienė) (Pagirių sodyba)

 

 13.30 val.     Kauno folkloro klubo „LIKTUŽĖ” pasirodymas (Gyvakarų sodyboje)

 

 14.00 val.     Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos liaudiška muzikos kapela „LAUMENA“ (Gyvakarų sodyboje)

 

 14.30 val.     Kauno rajono Voškonių teatro „SIENA“ spektaklis „LINKSMI PINIGAI“ (rež. Hana Šumilaitė).    (Klausučių sodyba )

 

 15 val.           Utenos kultūros centro Sudeikių skyriaus liaudiškos muzikos kapela „SELIAVYTĖ“ (Gyvakarų sodyboje)

 

 16 val.           Tautiškos kapelijos „SUTARAS“ koncertas (Gyvakarų sodyboje).

 

Žolinės renginio metu, rugpjūčio 15d., kuris vyks muziejaus Aukštaitijos regiono kaime, LIDL nemokamai vaišins „Ballino“ ledais (1000 porcijų)! Maloniai laukiame visų atvykstant į šventę!

 

 

11 val. iš Kauno marių prieplaukos  į muziejų plauks laivas. Telefonas pasiteiravimui: +370 686 00829.

Informacija žiniasklaidai:  +370 60795680

 

Bilieto kaina:

Suaugusiam 5 €

Vaikui            3 €